Tilbage til mine hunde 

Ben 12307/91 Født den 7-5-1991 (Døde den 12-6-2002)

Stamtavle

Far   28430/85

DKJCH Dick

 

Farfar.  30913/76

Ferry von der Ochtum

Farfarsfar.   25243/77

Dachs

Farfarsmor:  1104/71

Aike von der Ochtum

Farmor.  13051/79

DKCH Anni

 

Farmorsfar:  14303/75

DKCH

Farmorsmor:  11382/75

Sitta

Mor  09553/86

Kikki

Morfar.  34446/80

Tok

 

Morfarsfar:   29139/77

Caro

29139/77

Morfarsmor: 25752/77

Bella

Mormor.  18773/82

Zinka

 

Mormorsfar: 03991/81

Hasso von Trebsee

Mormorsmor:       04811/79

Lady

 

Resultater på anerkendte prøver

Mark:

Åben klasse:

 

2x1. pr., 3 x 3. pr., 3 x 0 pr., 1 x pokal.

Fuldbrugsprøve:

1 x 2. pr. (228 p.)   Bens fuldbrugsprøve resultat

Apportering:

DJU apportering: 

V.S.A:

 

1 x Bestået

2 x Bestået

Schweiss:

400m./3timer:   

400m./20 timer:

 

3 x 1. pr. 1 x 0 pr.  Bringselrapp. 1 x 1. pr.

1 x 1. pr. 1 x 2. pr. Bringselrapp. 2 x 1. pr.

Udstilling:     

Unghundeklasse:

Åben klasse:

 

1 x 2. pr.

1 x 1. pr..

 

Prøver
Dato5 Prøve type Arrangør Klasse Præmiering
17.08.1997 D J U, VSA V/Løvel, Djf   0
27.09.1996 Markprøve Sdr.Højrup, Dkk Brugsklasse 0
21.09.1996 Fuldbrugsprøve Sorø, Fuv   2  228p.
4.08.1996 Schweissprøve 400 M Fussingø, Schweissh.Udv. Spor 400 m,20 timer 1  Bring sel 1
12.05.1996 Schweissprøve 400 M Djursland, D.Ruhår Klub Spor 400 m, 3 timer 1  Bringsel 1
03.10.1995 Markprøve Tårs, Dansk Kennel Klub Brugsklasse 0
24.09.1995 Markprøve Ålholm Slot, D.M.K Vinder 0
20.08.1995 D J U, VSA Mønsted, Dju   BEST  30p.
06.08.1995 Schweissprøve 400 M Fussingø, Schweissudvalg. Spor 400 m,20 timer 2  Bringsel 1
08.07.1995 Schweissprøve 400 M Aars, Dansk Ruhår Klub Spor 400, 3 timer 1  Bringsel 0
08.04.1995 Markprøve Odder, D. Münsterl.Klub Åben klasse
26.03.1995 Markprøve Øster Tørslev, Djf Åben klasse 0
18.03.1995 Markprøve Veggerslev, Fjd Åben klasse 1
11.09.1994 Markprøve V/Trend, Djf Åben klasse 0
10.09.1994 Markprøve V/Kjellerup, Djf Åben klasse 3
31.07.1994 Schweissprøve 400 M Lindum Skov,korthårsklub. Spor 400 m, 3 timer 0
24.04.1994 Markprøve V/Sabro, Fjd Åben klasse 3
09.04.1994 Markprøve V/ Odder, D.Münsterl.Klub Åben klasse 3
26.03.1994 Markprøve V. Sødring,djf Åben klasse 0
22.08.1993 D J U, VSA Skjern,d.J.U.   BEST 27p.
19.06.1993 Apporteringsprøve Ved Thorsager/Dj.   BEST 

 

 

Udstillinger
Dato Sted Dommer Resultat
20.02.1994 Kolind, Dmk Christensen,th.Hassing 1.AK
31.01.1993 Kolind,specialklub                                              Gundersen,sv.Aage 2.UK

 

 

    Op